Wybór odpowiednich słuchawek nie jest prostą rzeczą. Dostępne obecnie na rynku modele odznaczają się ogromnym zróżnicowaniem, przez co musimy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ich typom i sprawdzić, które z nich będą idealne akurat dla naszych potrzeb. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, do czego dokładnie będą nam służyły słuchawki. Zupełnie inne modele polecane są do użytku domowego, a inne lepiej sprawdzą się w podróży czy podczas uprawiania sportu.

Jakie słuchawki do smartfona?

W przypadku smartfona najczęściej polecane są słuchawki douszne. Ich zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki czemu możemy bez problemów nosić je w kieszeni. Osoby szukające słuchawek do smartfona często potrzebują czegoś odpowiedniego do uprawiania sportu. W takim wypadku najlepsze są słuchawki zauszne. Można w nich biegać czy spacerować i mieć jednocześnie pewność, że nie zgubimy ich.

Słuchawki do innych urządzeń

Słuchawki mogą być nam potrzebne przy korzystaniu z wielu innych urządzeń. Zapewniają na przykład świetne doznania słuchowe w czasie oglądania filmów. W przypadku modeli do telewizora czy komputera, najlepiej sprawdzają się duże słuchawki nauszne. Nie są one co prawda zbyt mobilne, przez co w użytku pozadomowym mogą być mniej komfortowe. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z nich wyłącznie w domu, to są one świetnym rozwiązaniem. Warto jedynie uważać na to, czy ich wejście jest obsługiwane przez konkretne urządzenie.

W każdym przypadku warto zastanowić się nad zakupem słuchawek bezprzewodowych. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie przy słuchawkach do smartfonów, z których będziemy korzystali poza domem. Z drugiej strony również w użytku domowym brak kabli niesie ze sobą wiele wygody i sprawia, że łatwiej utrzymać porządek w swoim otoczeniu. Co prawda połączenie za pomocą kabla jest bardziej niezawodne, ale przy lepszych modelach słuchawek nie ma żadnych problemów z łącznością bezprzewodową.

słuchawki bezprzewodowe na smartfonie

Jakie funkcje warto mieć?

Aby cieszyć się jak najwyższą jakością dźwięku, warto zainwestować w słuchawki wyposażone w technologię Active Noise Cancellation - czyli ANC. Słuchawki takie posiadają wbudowane niewielkie mikrofony, które redukują wszelkie szumy oraz inne niepożądane odgłosy. Sprawia to, że dźwięk który w nich słyszymy jest znacznie czystszy i pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń. Technologia ta jest czasami oznaczana jako NR - Noise Reduction.

Podobne przeznaczenie ma technologia Noise Isolating. W tym przypadku słuchawki skutecznie odcinają nas od wszelkich dźwięków dochodzących "ze świata zewnętrznego". Mamy dzięki temu pewność, że absolutnie nic nie będzie nam przeszkadzało w cieszeniu się muzyką czy w oglądaniu filmu.

Echo Cancellation to kolejna technologia znacznie poprawiająca jakość dźwięku. Redukcja pogłosu sprawia, że dźwięk staje się znacznie bardziej wyraźny. Jest to bardzo praktyczny dodatek do słuchawek przeznaczonych na przykład do prowadzenia rozmów telefonicznych.

Jeśli chodzi o bardzo nowoczesne technologie przydatne szczególnie w pracy, warto przyjrzeć się funkcji Text to Speech. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na automatyczną konwersję wypowiadanych przez nas słów do tekstu. Oczywiście, potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie, ale producenci takich słuchawek mają je zwykle w swoich ofertach. Technologie tego typu są stale rozwijane i z roku an rok prezentują coraz wyższy poziom.Istnieją dodatkowo funkcje i technologie charakterystyczne jedynie dla konkretnych producentów. Przykładowo, Apple oferuje swoim użytkownikom oprogramowanie które cyfrowo wzbogaca jakość dźwięku.