Każdy użytkownik smartfona lub tabletu na pewno docenia praktyczne zastosowania powerbanku. Urządzenie to uniezależnia nas od jakichkolwiek źródeł energii i sprawia, że możemy ładować nasz telefon w dowolnym miejscu. Na rynku panuje obecnie bardzo szeroki ich wybór. Warto zatem wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy kupowaniu czegoś takiego dla siebie.

Jak działa powerbank?

Powerbank to przenośna ładowarka i źródło energii w jednym. Wystarczy tylko podłączyć do niego urządzenie takie jak smartfon czy tablet, aby móc ładować jego baterie w dowolnym miejscu, nawet z dala od gniazdek elektrycznych. Chyba wszyscy wiemy, jak frustrująca może być sytuacja w której bateria naszego urządzenia powoli się wyczerpuje, a my nie mamy nigdzie w pobliżu żadnego źródła energii do jej naładowania. Można oczywiście stosować różne zabiegi aby wydłużyć jej działanie, takie jak zmniejszanie jasności ekranu. Zawsze jednak negatywnie wpływa to na nasz komfort korzystania z urządzenia.

Zaletą powerbanków są ich niewielkie wymiary oraz mała waga. Dzięki temu bez problemów można je nosić nawet w kieszeni spodni i zabierać wszędzie ze sobą. Oczywiście, powerbank sam w sobie również musi być ładowany. Jest to po prostu przenośna bateria o dużej pojemności, która w razie potrzeby oddaje energię dla baterii innego urządzenia. W pełni naładowany powerbank może nam jednak służyć przez długi czas. Korzystanie z niego jest zwykle bardzo proste, bowiem zazwyczaj wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do gniazda USB.

Ładowanie powerbanku

Powerbank może zmieścić w sobie dość dużo energii, przez co samo jego ładowanie może być dość długie. Wiele zależy oczywiście od konkretnego modelu. Zwykle proces ten trwa przynajmniej kilka godzin. Większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w standardowe złącza USB. Jedynie w nielicznych przypadkach konieczne może być skorzystanie ze specjalnej przejściówki.

smartfon ładowany za pomoca powerbanku

Powerbank do laptopa

Standardowy powerbank w zupełności wystarczy do pracy właściwie z dowolnym urządzeniem mobilnym. Jego moc jest jednak zazwyczaj zbyt mała do naładowania laptopa. Producenci zaczynają rozwiązywać ten problem i wypuszczają na rynek modele, które przystosowane są do ładowania takich większych baterii. Również niektóre modele laptopów są coraz lepiej przystosowane do pracy z przeznaczonymi do nich powerbankami.

Powerbank a bezpieczeństwo

Dobry powerbank posiada zawsze szereg zabezpieczeń które sprawiają, że korzystanie z niego nigdy nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. Warto jednak kupować urządzenia od tych znanych i cenionych producentów. Modele pochodzące od marek co do których nie mamy pewności mogą nie posiadać takich zabezpieczeń, przez co w czasie korzystania z nich nic nie będzie chroniło nas chociażby przed zwarciem.

Najważniejsze parametry powerbankuWybierając dla siebie powerbank należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z głównych z nich jest pojemność baterii, wyrażana w miliamperogodzinach - mAh. Bardzo ważne jest również natężenie prądu w danym modelu, oznaczane A. W przypadku powerbanku przeznaczonego do ładowania zwykłego smartfona, natężenie rzędu 1 - 2 A. Warto pamiętać, że nie każde urządzenie jest przystosowane do pobierania energii ze źródła o większym natężeniu.

Istotnym elementem jest także żywotność powerbanku, czyli liczba pełnych cykli ładowań, które możemy nim wykonać. Dobry powerbank powinien wystarczyć nam na około 2 lata użytkowania, choć oczywiście dostępne są modele z bardzo zróżnicowanymi osiągami. Standardowo jest to około 500 cykli pełnego ładowania baterii.