Eksperci sprzętu audio lub wideo mają jasne zrozumienie swoich oczekiwań i są skoncentrowani na znalezieniu środków finansowych, aby osiągnąć swoje cele. Nasi mniej doświadczeni czytelnicy mają pytania o to, który sprzęt jest najlepszy. Ważne jest, aby wybrać pomiędzy dwukanałowym systemem stereo a wielokanałowym kinem domowym. Dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest rynek. Jednak kino domowe to popularny trend lub moda, która powstała ze względów komercyjnych. Przyjrzyjmy się najważniejszym argumentom przemawiającym za i przeciw kinu domowemu.

Zacznijmy dyskusję od odtwarzania muzyki. Nagrania dwukanałowe dominują na rynku muzycznym i jeszcze długo tak będzie. Ten tekst powstał w kwietniu 2002 roku i był aktualizowany w latach 2012 i 2015. Nie musieliśmy wprowadzać żadnych istotnych zmian. Jest wysoce wątpliwe, aby wielokanałowe systemy kina domowego były przydatne do odtwarzania wielokanałowych nagrań muzycznych. Jeśli ta kwestia stanie się pilna, to prawdopodobnie nastąpi to w niedalekiej przyszłości. Jest to zbyt odległa perspektywa, żeby się nią natychmiast interesować. Do odtwarzania nagrań dwukanałowych wystarczy sprzęt dwukanałowy. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie dźwięku o większej ilości kanałów przy wykorzystaniu nagrań dwukanałowych. Możliwe jest też uzyskanie korzystnych zmian jakościowych, jak twierdzą uznani specjaliści (np. trójkanałowa metoda odtwarzania Meridiana). Jest to teoria, ale nie jest to powszechna praktyka. Nie ma łatwo dostępnych narzędzi, które mogłyby poprawić jakość nagrań dwukanałowych poprzez wykorzystanie większej ilości kanałów w odtwarzaniu. Wielokanałowe efekty specjalne są często stosowane w celu poprawy jakości.

Systemy wielokanałowe są nieekonomicznym sposobem wykorzystania sprzętu. System dwukanałowy będzie o połowę tańszy od wielokanałowego systemu głośnikowego i wielokanałowego wzmacniacza. Będzie on działał równie dobrze (a może nawet lepiej) niż wielokanałowy system głośników. Jakość podczas słuchania muzyki.

Zwiększenie liczby kanałów to zdecydowana przewaga przy oglądaniu filmów. Sprzęt wielokanałowy jest niezbędny do pełnego odbioru filmowych ścieżek dźwiękowych, ponieważ wykorzystują one zapis wielokanałowy. Nie oznacza to jednak automatycznie, że dwukanałowe odtwarzanie filmów nie ma znaczenia lub jest niskiej jakości. Dwukanałowe ścieżki filmowe mogą nadal mieć doskonałą jakość pod względem kolorów i dynamiki. Niektóre zapewniają także podstawowe efekty przestrzenne. Dwukanałowe systemy dźwiękowe mogą sprawić, że stracimy warstwę efektów przednich i tylnych. Utratę głośnika centralnego możemy również odczuć jako spadek precyzji lokalizacji dźwięku. Zmniejszy się również obszar odsłuchu. Nowoczesne systemy kina domowego, które są odpowiednio zaprojektowane, mogą nadal odtwarzać dźwięki ponad lub ponad głową słuchacza. Bez względu na to, czy słuchasz muzyki czy filmów, głośniki i elektronika wyższej jakości zawsze zapewnią lepszą jakość dźwięku.

Te rozważania mogą prowadzić do kilku wniosków. Kino domowe jest niezbędne dla kinomanów, którzy są w stanie skupić się i poświęcić uwagę podczas oglądania filmów i oczekują wysokiej jakości. System kina domowego jest niezbędny dla kinomanów, aby spełnić te wymagania.

Prawdziwi audiofile wiedzą, że kino domowe nie jest odpowiednim sprzętem, nawet jeśli go nie potrzebują. Nawet jeśli nie jesteś audiofilem, a mimo to bardziej słuchasz muzyki, lepszym wyborem będą systemy dwukanałowe. Ta opcja zapewni lepsze wykorzystanie Twoich pieniędzy.

Sprawdź również: Czy kable wpływają na jakość dźwięku?

kolumny głośnikowe podłogowe

Są klienci, którzy chcą zarówno wysokiej jakości muzyki, jak i filmów. Tacy klienci muszą zdecydować, co jest dla nich najważniejsze. Cena systemu zostanie zwiększona o około 2 do 2,5 raza. Pozwoli to na lepszą lokalizację i większy obszar odsłuchu. Dotyczy to tylko filmów. Odtwarzanie muzyki na ogół nie wykazuje żadnej poprawy. Każdy sam musi zdecydować, czy wyżej wymienione efekty są warte znacznych nakładów finansowych.

Chciałbym również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy. Należy wziąć pod uwagę ograniczenia przestrzenne. W systemie dwukanałowym zmieszczą się tylko dwa głośniki. Systemy wielokanałowe będą wymagały miejsca na pięć lub siedem głośników plus subwoofer. Co gorsza, głośniki muszą być ustawione w jednej linii z pozycją ekranu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, głośników nie należy ustawiać byle gdzie. Subwoofery nie są tak przypadkowe, jak się je reklamuje. Co gorsza, ekran umieszczony w pobliżu głośników może powodować degradację dźwięku. Większa ilość kanałów może spowodować więcej problemów z ich ustawieniem. Lepiej nie próbować instalacji wielokanałowych w pomieszczeniach do nich nieprzystosowanych.

Uniwersalny system do odtwarzania muzyki i filmów to kosztowny luksus, dlatego należy dokładnie rozważyć, czy jest to najlepszy wybór. Tanie systemy kina domowego na pozór wyglądają świetnie. Jednak mnogość komponentów i bogactwo funkcji odbywa się kosztem ich jakości. Tradycyjny system stereo z dwoma kanałami nadal będzie działał dla większości klientów. Odtworzy muzykę i filmy z DVD lub Bluray. Rozwiązanie jest proste. Systemy dwukanałowe mają następujące główne cechy: niższy koszt, lepsza jakość odtwarzania muzyki, przyzwoita jakość ścieżek dźwiękowych filmów, utrata efektów surround podczas oglądania filmów. Wielokanałowe systemy kina domowego z wieloma kanałami powinny być rozważane ostrożnie.

Odrębną kwestią jest wybór źródła dźwięku. Istnieją podstawowe aspekty funkcjonalne, jak również kwestie jakościowe. Ten temat nie będzie poruszany w tym artykule. Każda osoba sama zdecyduje czy potrzebuje odtwarzacza CD czy DVD. Nie powinieneś kupować wielokanałowego wzmacniacza z pięcioma głośnikami, subwoofera, czy DVD. Wiele osób znajdzie lepszy kompromis używając konwencjonalnego wzmacniacza z dwoma głośnikami.