Jedną z rzeczy, którą flagowiec Samsung Galaxy S9 naprawdę poprawił w stosunku do swoich poprzedników, jest jego aparat. Możemy teraz wygodnie powiedzieć, że żaden smartfon nie może się równać z arsenałem S9 pod względem fotografii. Rewolucja w fotografii smartfonowej już nadeszła. Zdjęcia wykonane przez urządzenia S9 mają mniej szumów i wyglądają ostrzej nawet w sytuacjach fotografowania przy słabym oświetleniu.

W jaki sposób S9 osiąga takie możliwości?

W branży fotograficznej nie ma nic nowego w tym, co osiągnął S9, ale w fotografii smartfonowej nikt wcześniej nie wydeptał tej ścieżki. To, co zrobił Samsung, można powiedzieć w prostych słowach. Wzięli technologię, która leżała od lat, odkąd wynaleziono aparaty, skompresowali ją i umieścili w smartfonie. To nie wydaje się tak różne od tego, co inne telefony zrobili. Ale jeśli przyjrzysz się dokładnie aparatowi S9, zauważysz jeden aspekt w szczególności. Widoczna przysłona, która jest podobna do tego, co można zobaczyć w DSLR; zmienna przysłona.

Zmienna przysłona

Przysłona może być porównana do źrenic w Twoich oczach; to znaczy w jasnym świetle, Twoje źrenice stają się mniejsze, aby pozwolić minimalnej ilości światła dotrzeć do siatkówki, a w ciemności, Twoje źrenice powiększają się, aby więcej światła mogło dostać się do oka - jest to podstawowa zasada działania zmiennej przysłony. W aparatach fotograficznych przysłona działa podobnie jak źrenice; określa ona ilość światła, jaką otrzymuje czujnik aparatu. W większości telefonów przysłona ta nie jest zmienna; zamiast tego jest stała. Aby zrekompensować to ograniczenie, większość telefonów w jakiś sposób osiąga te same możliwości poprzez regulację czułości na światło aparatu (ISO) i czasu otwarcia migawki. Te dwa określają, jak długo czujnik jest wystawiony na działanie światła, a nie jak dużo światła trafia w czujnik. I w większości przypadków, te telefony będą kończyć się z niskiej jakości zdjęć w porównaniu do S9. Niektóre high-end telefon osiąga jakość zdjęć za pomocą algorytmu przetwarzania oprogramowania.

Z Galaxy S9, można robić zdjęcia w ciemnym otoczeniu i uzyskać porównywalny obraz, taki jak z lustrzanki cyfrowej; jaśniejszy obraz z mniejszym szumem. Dzięki zmiennej przysłonie, prześwietlanie obrazu należy już do przeszłości, to co dostajesz to najlepsza równowaga ostrości i ekspozycji; mniej zniekształceń. W odniesieniu do tej przysłony, Galaxy S9 może pochwalić się najszerszą przysłoną na smartfonie; F/1.5.

Najbliżej S9 był LG V30, który miał przysłonę F/1.6. Nawet iPhone X nie może pobić S9 pod względem fotografii; ma on mniejszą przysłonę F/1,8. Im szersza przysłona, tym bardziej poprawi się wydajność aparatu w słabych warunkach oświetleniowych. Ale te szersze przysłony pochodzą z wadą, obrazy nie będą ostre, ale to nie jest ograniczenie w S9, ponieważ może automatycznie przełączać się między szerszą i cienką przysłoną do F/2,4 dla ostrzejszych obrazów.

Chociaż S9 nie jest pierwszym telefonem ze zmienną przysłoną, jest to pierwszy smartfon zarówno ze zmienną przysłoną, jak i funkcją optycznej stabilizacji obrazu (OIS). Nokia N86 miała zmienną przysłonę, ale z trzema ustawieniami.