Ekran w każdym telefonie czy smartfonie to jeden z najbardziej newralgicznych elementów. Z jednej strony stanowi właściwie główną część takiego urządzenia, a z drugiej nieustannie grożą mu pęknięcia, uszkodzenia czy zarysowania. W niektórych przypadkach mogą one całkowicie uniemożliwić korzystanie z telefonu.

Z tego powodu w miarę wzrostu popularności smartfonów pojawiło się spore zapotrzebowanie na różnego rodzaju środki ochronne dla ich ekranów. Obecnie dwie podstawowe propozycje w tej dziedzinie to folia ochronna oraz szkło hartowane. Warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami. Każde z nich posiada swoje własne cechy oraz wady i zalety, a wybór odpowiedniego zależy głównie od naszych indywidualnych preferencji.

Każde z tych rozwiązań zapewni ekranowi naszego telefonu dobrą ochronę. W zależności jednak od konkretnej sytuacji, mogą one sprawdzać się nieco inaczej.

Folia ochronna na ekran

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów folii ochronnych. Są one wykonywane z różnych materiałów, co daje im nieco inne właściwości. Oczywiście, różnią się one także samą ceną.Folia nie ingeruje w wielkim stopniu w nasz ekran. W przypadku ekranów dotykowych praktycznie w ogóle nie zmienia ich czułości ani nie zaburza wyświetlanego na nich obrazu. Samo jej założenie jest proste i szybkie. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie folii do wymiarów ekranu. Przy nieumiejętnym założeniu zdarza się, że niewielki kawałek folii nachodzi na głośnik umieszczony nad ekranem telefonu. Negatywnie wpływa to na komfort rozmów telefonicznych.

Generalnie folia ochronna jest mniej wytrzymała od szkła hartowanego, ale w dalszym ciągu zapewnia znaczne bezpieczeństwo. Nie jest to oczywiście standardowa folia, tylko produkt wykonany ze specjalnych materiałów. Świetnie radzi sobie z zarysowaniami czy niewielkimi, ale potencjalnie niebezpiecznymi obiciami. Oczywiście, nie uchroni ona telefonu w przypadku upadku z dużej wysokości czy przygniecenia znacznym ciężarem. Oprócz tego nawet przy dobrym zamontowaniu folia już po kilku miesiącach może się odklejać.

ukurzony smartfon

Szkło hartowane

Szkło hartowane zapewnia ochronę nawet w bardzo trudnych przypadkach, takich jak przygniecenie telefonu przez ciężki przedmiot czy uderzenie o twardą powierzchnię. Oczywiście, takie zalety idą w parze z wyższą ceną. Samo zamontowanie takiego szkła nie jest trudne, ale materiał kosztuje tu znacznie więcej. Dodatkowo do szkła hartowanego trzeba na początku nieco się przyzwyczaić. Wpływa ono nieco na czułość ekranu dotykowego i sprawia, że musimy naciskać przyciski trochę mocniej. Tańsze rodzaje szkła hartowanego mogą również zaburzać obraz wyświetlany na ekranie, co także negatywnie wpływa na nasz komfort użytkowania.

Mimo wszystko szkło hartowane to trwałe rozwiązanie, które zapewnia skuteczną ochronę nawet w bardzo groźnych sytuacjach.

Co wybrać?

Jak widać, oba rozwiązania posiadają zarówno wady, i zalety. Wybór czegoś konkretnego jest kwestią czysto indywidualną. Wiele zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z naszego smartfona. W przypadku telefonu wykorzystywanego głównie w warunkach biurowych czy domowych zwykła folia ochronna powinna wystarczyć. Zapewni ona nienaganną kondycję ekranu na bardzo długi czas.

Jeśli ktoś jednak jest ciągle w ruchu, inwestycja w szkło hartowane może być dobrą propozycją. Uchroni ona telefon nawet w trudnych przypadkach. Każdemu może zdarzyć się przypadkiem usiąść na swoim telefonie lub upuścić go z dużej wysokości. W takich sytuacjach szkło hartowane może uchronić urządzenie przed zniszczeniem.