Tak, dobrze dobrze przeczytaliście. Przez lata nauczyliśmy się znosić luki w zabezpieczeniach lukami w zabezpieczeniach systemów iOS i Android. Jest to trudna pigułka do przełknięcia, ale Apple i Google są dalekie od doskonałości, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo mobilne.

Poprzednie przełomowe rozwiązania Microsoftu

Microsoft, odniósł pewien sukces w ochronie użytkowników swojej platformy. W 2017 roku, Microsoft odpuścił do swoich wysiłków, aby wziąć szturm na rynku smartfonów, kiedy zatrzymał Windows 10 mobile. Pomimo tego, firma nadal utrzymuje znaczący wpływ w sferze smartfonów. Rzeczywiście, zbudowała kilka niezawodnych aplikacji zarówno dla iOS, jak i Androida. Po pierwsze, firma wprowadziła Minecrafta na urządzenia mobilne. Ostatnio, wydała również oprogramowanie Office dla platform mobilnych.

Rozszerzenie do mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa

Teraz, Microsoft ma zamiar wprowadzić swoje oprogramowanie antywirusowe Defender na platformy mobilne, w szczególności iOS i Android. Oprócz tego, firma udostępniła również Defender ATP dla systemu Linux. Gigantyczna firma technologiczna ujawnił, że ma plany, aby wprowadzenie ostatecznej działającej wersji aplikacji na iOS i Androida jeszcze w tym roku.

"Są one całkiem bezpieczne, ale całkiem bezpieczne to nie to samo co bezpieczne," Rob Lefferts, który jest wiceprezesem firmy, mówił w wywiad w siedzibie firmy, jak na CNBC. "Złośliwe oprogramowanie zdarza się na tych platformach."

Ruch do rozszerzenia wsparcia międzyplatformowego przychodzi zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Microsoft wydał podgląd oprogramowania ochronnego dla macOS. Wtedy, Microsoft zgodnie zmienił nazwę Nazwę Windows Defender ATP na Microsoft Defender ATP, aby uwzględnić klienta Mac. Interesujące będzie zobaczyć, w jaki sposób firma z Seattle planuje wprowadzić swoje rozwiązanie bezpieczeństwa mobilnego na platformy, a w szczególności iOS. Jest to ponieważ Apple posiada system, który uniemożliwia aplikacjom zabezpieczającym skanowanie innych aplikacji w poszukiwaniu jakiejkolwiek formy złośliwego oprogramowania.

W przypadku Androida, sideloading aplikacji była główną luką dla złośliwego oprogramowania. Aplikacje spoza sklepu są często zgłaszane jako zawierające złośliwe oprogramowanie. Podczas gdy Android ma wiele aplikacji bezpieczeństwa w Google Play, tylko część z nich okazała się być skuteczna.

Odetchnięcie z ulgą dla pracowników dużych firm

Rob Lefferts dalej opowiadał o tym, jak można można łatwo stać się ofiarą phishingu. Przywołał przypadek, w którym cyberprzestępca przedstawia użytkownikom pozornie autentyczny interfejs, prosząc ich o podanie danych uwierzytelniających. Gdy tylko użytkownik wprowadzi swoje dane, zostają one skradzione. Rob uważa, że że Defender Antivirus będzie szczególnie przydatny w korporacjach. The Oprogramowanie, według niego, mogłoby pomóc firmom uczynić pracowników mniej podatnymi na takie ataki.

Wrap up

Nie jest jasne, jak oprogramowanie będzie wyglądało na obu platformach w tej chwili. Niemniej jednak, ma ono zapobiegać użytkowników przed wchodzeniem na podejrzane witryny i strony, które zdaniem Microsoftu są złośliwe. Microsoft powstrzymał się od podania jakichkolwiek szczegółów dotyczących funkcjonalności tych aplikacji. Wszystko, co wiemy na razie, to to, że są one nadal w fazie rozwoju. Strony takie jak gry hazardowe, gdzie fundusze są mogą wiele zyskać na tym posunięciu Microsoftu. Aplikacje Defender mają być częścią platformy bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw Microsoftu. platformy bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw Microsoftu. Jako takie, jest mało prawdopodobne, że firma udostępni je dostępne do użytku konsumenckiego.