Wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie, w tym wirusy, trojany i inne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak naruszenia danych, były ubiegłorocznym hymnem. Niestety, badacze przewidywali również, że trend ten będzie kontynuowany w 2018 roku. W sferze smartfonów, użytkownicy Androida byli najbardziej dotknięci złośliwym oprogramowaniem rozpowszechnianym przez malvertising, a nawet przez fałszywe aplikacje. W zeszłym roku złośliwe oprogramowanie o nazwie Judy zainfekowało około 36,5 miliona urządzeń z systemem Android. To złośliwe oprogramowanie generowało automatycznie klikające adware, które jest dużym problemem szczególnie dla użytkowników telefonów. Inne zagrożenia, takie jak fałszywe aplikacje są bardziej zaawansowane w tym, że mogą zablokować użytkownika z urządzenia wkrótce po instalacji.

Na szczęście Google rozpoczęło kampanię, która zakończyła się sukcesem i nadal usuwa fałszywe i nieuczciwe aplikacje ze swojego sklepu Play. Wprowadziła również funkcję w całym systemie znany jako Google Play ochrony, który regularnie skanuje aplikacje i urządzenie dla szkodliwego zachowania, podobnie jak antywirus. Czasami może usunąć szkodliwą aplikację w zależności od tego, jak złośliwe jest. Nawet z tym mechanizmem w miejscu, użytkownicy nadal są coraz malware na ich droid, a problem jest Użytkownicy. Osoba fizyczna może zainstalować złośliwe oprogramowanie nie wiedząc. Poniżej znajduje się kilka kroków, które zapewnią, że nie będziesz już pobierać złośliwego oprogramowania.

Third-party sklepy z aplikacjami są nie strefa. Sklepy z aplikacjami stron trzecich są znane z dostarczania aplikacji, które nie są dostępne w Sklepie Play, aplikacji, które mają subskrypcje premium i inne gadżety, które nie są oferowane w Sklepie Play. Z tymi wszystkimi kuszącymi funkcjami, użytkownicy zapominają, że to właśnie w tych sklepach można pobrać złośliwe oprogramowanie, nawet o tym nie wiedząc.

Zawsze sprawdzaj, czy instalujesz właściwą aplikację. Większość złośliwego oprogramowania dostaje się na urządzenia ludzi poprzez pobranie fałszywej, skopiowanej aplikacji. Hakerzy odkryli, że ukrywanie się na widoku jest dobrym pomysłem i zadziałało. Zanim zainstalujesz aplikację, sprawdź nazwę jej twórcy i jeśli to możliwe, odwiedź jej oficjalną stronę, aby uzyskać inne istotne informacje. Fałszywe aplikacje zazwyczaj nie mają stron internetowych i innych ważnych informacji, takich jak wsparcie i dane kontaktowe.

Przeczytaj odpowiednie recenzje aplikacji. Oficjalne popularne aplikacje będą miały wiele recenzji z renomowanych źródeł, takich jak publikacje, wiele ocen, a także odpowiedzi od deweloperów. Jeśli aplikacja jest złośliwa, najprawdopodobniej znajdziesz niskie oceny i wiele negatywnych recenzji. Ponadto w Appstore sprawdź, kiedy aplikacja była ostatnio aktualizowana.

Bądź na bieżąco - śledź wiadomości na temat bezpieczeństwa. Każdego dnia w sieci pojawiają się doniesienia o zagrożeniach, lukach w zabezpieczeniach, a nawet nowym złośliwym oprogramowaniu. Śledzenie publikacji na temat bezpieczeństwa sprawi, że będziesz na bieżąco z tym, co się dzieje i będziesz wiedział, co robić, gdy dojdzie do katastrofy. Unikniesz też konkretnych aplikacji, które mogą być uznane za złośliwe.

Aktualizuj swoje urządzenie. Atakujący zazwyczaj wykorzystują znane luki w zabezpieczeniach. Aby nie stać się ofiarą, zawsze aktualizuj swoje aplikacje regularnie lub gdy tylko aktualizacja stanie się dostępna. Pobieraj również aktualizacje zabezpieczeń i poprawki dla swojego urządzenia. Łatki te usuwają luki w zabezpieczeniach i inne luki, które mogą być obecne w twoim urządzeniu.