COVID-19 jest obecnie ogólnoświatową pandemią, która została uznana przez WHO za globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego. COVID-19 ma poważny wpływ na niemal wszystkie branże technologiczne, w tym smartfony. Natychmiast po jego wybuchu, widzieliśmy głównych firm technologicznych, sklepów detalicznych i biur zamkniętych w Hong Kongu, Chiny kontynentalne, jak również Tajwan. Wśród firm, które zostały dotknięte negatywnymi skutkami są Apple, Samsung i Google.

Natychmiastowym skutkiem COVID-19 było odwołanie i przesunięcie w czasie ważnych wydarzeń w branży technologicznej, takich jak premiery smartfonów. Na przykład w lutym Samsung Galaxy Event, podczas którego zaprezentowano Samsung Galaxy S20, S20 Plus i S20 Ultra, odbył się w formie wideokonferencji. Rynek smartfonów również się pogorszył, zwłaszcza po wstrzymaniu lotów międzynarodowych w różnych krajach na świecie.

Co pandemia Covid-19 oznacza dla jesiennych flagowców?

Na chwilę obecną nikt nie wie, jak długo potrwa pandemia COVID-19, dlatego jej wpływ na branżę smartfonów jest wciąż niejasny. Rok 2020, będący rokiem łączności w sieci 5G, zapoczątkował już Samsung. Oczekiwano, że flagowce Google i Apple również wprowadzą urządzenia obsługujące sieć 5G. COVID-19, jednak wydaje się, że poważnie zahamował potencjalny wzrost 5G.

Apple

Po tym jak światem wstrząsnęła pandemia Coronavirusa, jedną z głównych firm, które ucierpiały w jej wyniku jest Apple. We wrześniu, jak to zwykle bywa w przypadku Apple, spodziewamy się premiery ich kolejnego dużego flagowca - urządzeń iPhone 12 (iPhone 12, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max). Kolejne przecieki i plotki sugerują, że Apple wypuści również iPhone SE2 lub iPhone 9.

Początkowo COVID-19 wpłynął na sprzedaż już istniejących urządzeń Apple, ponieważ zmniejszyły się dostawy. W produkcji nowych iPhone'ów, Apple przenosi swoich pracowników do Chin w lutym, gdzie doskonalą swoje umiejętności produkcyjne z partnerami takimi jak Foxconn. W tym roku było opóźnienie, a zatem więcej czasu jest potrzebne do sfinalizowania zamówienia komponentów, takich jak chipy. Te przeszkody sprawiły, że Apple prowadzi wewnętrzne dyskusje i rozważa przesunięcie wydania o kilka miesięcy. Należy pamiętać, że USA, Chiny i Europa są jego głównym rynkiem, i to są obszary, które zostały negatywnie dotknięte.

Samsung

Samsung posiada dwa główne premiery flagowców każdego roku. Ich pierwszym flagowcem jest premiera serii S. Premiera serii S odbywa się w lutym każdego roku. Drugą ważną premierą firmy Samsung jest premiera serii Note. Premiera serii Note odbywa się jesienią - głównie w listopadzie. W tym roku spodziewamy się, że Samsung wprowadzi na rynek Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Plus i być może Samsung Galaxy Note 20 Lite.

Bezprecedensowa pandemia COVID-19 spowodowała, że Samsung - w trosce o dobro swoich klientów, partnerów biznesowych i pracowników - tymczasowo wstrzymał swoje procesy biznesowe, powierzchnie handlowe i sklepy z doświadczeniami. Ma to na celu zminimalizowanie potencjalnego rozprzestrzeniania się wirusa. Takie posunięcie oznacza, że produkcja nadchodzących urządzeń może się opóźnić. Na koniec chcielibyśmy zaapelować o zachowanie bezpieczeństwa i pozostanie w domu.