To ledwie miesiąc temu, kiedy Google wziął na Apple, wprowadzając samodzielnego asystenta Google dla iUrządzeń. To sprawiło, że Siri wyglądał mały, a Apple nie wziął tego lekko; podczas WWDC 2017, Apple powiedział Siri będzie bardziej inteligentny i bardziej naturalny. Ponieważ dwa giganty technologiczne nadal się awanturują, Microsoft poluzował swoją smycz; Cortana może być teraz używana całkowicie w miejsce Asystenta Google. Z każdym inteligentnym asystentem coraz aktualizacje, Microsoft również przetoczył się masywną aktualizację do Cortany. Chociaż nie wydaje się, jak wielkie zagrożenie dla Google Assistant, to miło jest mieć więcej niż jednego inteligentnego asystenta, czy nie jest to?

Najnowsza aktualizacja 2.8.0

Nowa aktualizacja, która została wydana 15 czerwca przychodzi z nowymi funkcjami. Należą do nich; ulepszona spójność kalendarza między komputerem a telefonem, nigdy nie przegapisz daty, a także poprawiona ogólna wydajność aplikacji. Ale godną uwagi i ekscytującą cechą jest możliwość ustawienia Cortany jako domyślnego asystenta. Aby Cortana była Twoim domyślnym cyfrowym asystentem, musisz najpierw zainstalować aplikację ze sklepu Google play lub zaktualizować ją, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. po zainstalowaniu jej, uruchom ją i będziesz musiał się zalogować. Cortana następnie poprosi Cię o ustawienie różnych funkcji, takich jak asystent na ekranie blokady. Konfiguracja jest dość prosta, ponieważ aplikacja robi wiele z ustawień.

Jeśli masz już Cortanę i nie włączyłeś go na ekranie blokady, możesz to zrobić ręcznie. Otwórz aplikację i kliknij na profil użytkownika i udać się do ustawień.

Cortana będzie również monit o ustawienie jej być jako domyślnego asystenta. Jeśli tak wybierzesz, zostaniesz przeniesiony do ustawień, aby Cortana stała się domyślną aplikacją. Możesz albo użyć skrótu asystenta lub możesz długo nacisnąć przycisk domu, aby uruchomić Cortanę. To drugie rozwiązanie jest łatwiejsze i lepsze. Zawsze możesz powrócić do asystenta Google poprzez ustawienia.

Co Cortana może zrobić

Jeśli jesteś nowy do Cortany, powinieneś wiedzieć, że "Ona" jest niesamowita. Ona może zrobić większość rzeczy, które inne inteligentne asystent może zrobić. Cortana może ustawić przypomnienia i utrzymać cię na torze we wszystkich urządzeniach z alertami. Jeśli przegapisz połączenie na telefonie, Cortana może wysłać tekst odpowiedzi, a zostaniesz powiadomiony, nawet jeśli używasz komputera. Możesz zapytać ją o inne ważne rzeczy, takie jak lot. Cortana będzie również dać inteligentniejsze sugestie oprócz pomocy śledzić swoją muzykę, sport, a nawet inne rzeczy, które są pasją. Użytkownicy Microsoftu, którzy posiadają urządzenia z systemem Android, znajdą tego cyfrowego asystenta pomocnego obok ogromnych funkcjonalności Asystenta Google.

...ale w czym tkwi haczyk?

Niestety, Cortana ma minus, który sprawi, że będziesz nadal korzystać z Google Assistant i używać Cortany jako tap to launch app. Poza wszystkimi bajerami, szkoda, że nie można uruchomić Cortany głosowo, czyli Hey Cortana. Wszystkie inne inteligentne asystenci mają tę funkcjonalność, ale Cortana na Androida. Microsoft powinien dodać tę funkcję w następnej aktualizacji.