Minęły już miesiące odkąd Google udostępniło Androida 8.0 Oreo. Co więcej, mimo że spodziewano się, że wydanie to będzie znaczącym przełomem rynkowym dla Google, tak się nie stało. Z niedawno wydanych numerów dystrybucji Androida za okres siedmiu dni, który zakończył się 11 grudnia, Android 8.0 Oreo walczy o zapisanie się na listach przebojów. Oreo został zainstalowany tylko na 0,5% wszystkich aktywnych urządzeń.

W zeszłym miesiącu Google potwierdziło, że 0,3 proc. urządzeń działa na Androidzie 8.0 Oreo. Ze względu na rozpoczęcie Android 8.0 Oreo do niektórych OEMs jak Nokia 8, HTC U11, i Sony Xperia XZ, co spowodowało wzrost o 0,2 procent. Ponadto, Android 8.0 jest już dostępny zarówno dla urządzeń Pixel i Nexus. Powinniśmy przewidywać, że Android 8.0 Oreo jest jeszcze dotrzeć do dobrego kawałka aktywnych urządzeń z systemem Android. Po planowanej aktualizacji OS Samsunga, który jest ustawiony do toczenia się na Galaxy S8 i Note 8 zarówno, obecność Oreo jest jeszcze odczuwalne.

Mówiąc o OEMs spearheading operacje aktualizacji swoich urządzeń do Oreo, HTC, i Sony przejął inicjatywę. Sony rozszerzył swoją aktualizację Oreo do Sony Xperia XZ, XZs, i X Performance, podczas gdy HTC zaktualizował swój HTC U11 smartphone. Tymczasem pojawiły się doniesienia o OEMs jak LG, Essential, Samsung, OnePlus już uruchomić swoje urządzenia na wersji beta Oreo. Ten ruch tylko sugeruje, że ci wielcy gracze w świecie smartfonów z systemem Android planują aktualizację do Oreo. Biorąc jednak pod uwagę, że Android 8.1 jest już na rynku, możemy stwierdzić, że Android 8.0 nie jest już najnowszą i modną aktualizacją Androida. Mówiąc jednak o Nougacie, wykazał się on niesamowitą sławą, notując dobre wyniki w rankingach, podczas gdy inne starsze wersje spadły w tych samych rankingach.

Po dokładnym przestudiowaniu trendów w świecie smartfonów, możemy wywnioskować, że następna dystrybucja systemów Android będzie wykazywać zwiększony odsetek wersji Oreo. Fakt ten jest wystarczająco poparty przez fakt, że coraz więcej urządzeń nie otrzymało jeszcze aktualizacji Oreo. Przechodząc do Androida 7.0 Nougat, który zanotował wzrost o 1,7 procenta, tym samym trafiając na 19,3 procenta w zestawieniu. Rekord ten został jednak pobity przez Androida 7.1, który wzrósł o 4%, a więc obie wersje Nougat widział łączny wzrost 23,3%; wzrost o 3,3% z ostatniego miesiąca 20,6% w ogólnym wzroście. Pomimo tych wielkich rekordów przez Nougat, wydanie wersji jest jeszcze do osiągnięcia ustalonych poziomów poprzednich wersji Androida Marshmallow i Lollipop.

Cień światła na starszych wersjach

Niewielki spadek o 1,2% zanotował Android Marshmallow, oscylując tym samym na poziomie 20,7%. Pomimo tego spadku w rankingach, ta niesamowita wersja Androida pozostaje jedną z najbardziej dominujących wersji w świecie Androida. Zarówno Android 5.0 i 5.1 wersje Lollipop nagrał superior poziomów 26,3% rynku akcji. Podczas gdy inne wersje jak KitKat osiadł na 13,4%, Jelly Bean slated a 5,9%, Ice Cream Sandwich na 0,5%, a Gingerbread niestety spadł do 0,4%.