Gdy sięgamy pamięcią wstecz musimy przyznać, że jeszcze nie tak dawno zapewnienie sobie codziennej dawki aktywności fizycznej wymagało od nas zdecydowanie większej samodyscypliny niż ma to miejsce obecnie. Konieczna była także dobra pamięć, a przynajmniej notes, który w pewnych okolicznościach mógł ją dość skutecznie zastępować. Tymczasem dziś mamy do dyspozycji szereg akcesoriów stworzonych jedynie po to, aby monitorować poziom naszej aktywności fizycznej. Akcesoria te nie tylko same notują poziom naszego zaangażowania, ale nawet sugerują nam, jak powinny wyglądać nasze dzienne cele. Ułatwia to codzienne motywowanie się do wysiłku. Sprawdź jak wybrać dobry smartwatch.

Różne rozwiązania – jeden cel

Teoretycznie, na krajowym rynku mamy dziś do czynienia z wieloma rozwiązaniami, które kojarzą się nam przede wszystkim z mierzeniem aktywności. Choć jednak wspomniana kwestia łączy je wszystkie, mamy do czynienia także z kilkoma innymi, które można uznać za wyraźne kryteria podziału. Zarówno inteligentne zegarki, jak i opaski, możemy zaliczyć do tej samej kategorii rozwiązań. Określa się je często mianem wearables a więc ubieralnych, a sama nazwa bierze się stąd, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które przez cały czas znajdują się w kontakcie z naszym ciałem. Pozwala to na systematyczną kontrolę wszystkich parametrów typowych dla naszego organizmu. Różnica pomiędzy nimi kryje się przede wszystkim w poziomie zaawansowania.

smartband

Popularny smartwatch to dziś już nie tylko zegarek. Bardziej zasadne wydaje się mówienie o nim jako o urządzeniu, którego funkcjonalność zbliża je do możliwości charakterystycznych dla telefonu komórkowego. Jego wyświetlacz, w zależności od modelu, jest kolorowy albo wykonany w popularnej technologii e-papier, urządzenie ma też wbudowany charakterystyczny dla siebie system operacyjny ułatwiający jego działanie. Mniej skomplikowane modele sprawiają, że można czytać powiadomienia na zegarku bez konieczności wyciągania telefonu komórkowego z kieszeni. Te bardziej zaawansowane są już prawdziwymi „mini smartfonami”. Nieco inaczej prezentują się możliwości smartbandów opisywanych przede wszystkim jako proste w obsłudze opaski. Ich zadaniem jest przede wszystkim monitorowanie podejmowanej przez nas aktywności. Opaska będzie więc liczyć kroki, które wykonujemy w ciągu dnia, mierzyć nam tętno oraz zapisywać parametry snu. Jeśli jednak chcemy wykorzystać jej możliwości w pełni, musimy mieć świadomość tego, że konieczne stanie się wykorzystanie w tym celu tabletu lub smartfona wraz z dedykowaną aplikacją. Opaska zajmuje się synchronizowaniem danych z telefonem komórkowym. W zależności od modelu, robi to samodzielnie w ciągu dnia, może jednak także robić to za naszym przyzwoleniem, co wydaje się lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ograniczeniu zużycia baterii w telefonie komórkowym. Oczywiście, korzystanie z połączenia Bluetooth znacząco poszerza możliwości opaski sprawiając choćby, że można wykorzystywać ją do sprawdzania połączeń i czytania wiadomości.

Jeszcze innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest zegarek sportowy. Tu mamy do czynienia z rozwiązaniem, które wydaje się bliższe smartwatchowi, choć nie da się ukryć, że jest ono o wiele bardziej skoncentrowane na funkcjach związanych z szeroko rozumianą aktywnością fizyczną. Zegarki sportowe skupiają na sobie przede wszystkim uwagę profesjonalistów uprawiających wiele dyscyplin sportowych. Jeśli mają one system operacyjny, ten jest również charakterystyczny jedynie dla nich, specjalnie tworzony przez ich producenta tak, aby w pełni wykorzystać możliwości zegarka.